Европски дан језика

27.09.2022.

Европски дан језика

На иницијативу Савета Европе,Европски дан језика се прославља 26.септембра сваке године  почев од 2001. у сарадњи са Европском комисијом  верујући да је језичка разноликост начин за постизање већег степена међукултуролошког разумевања ,толеранције,отворености и језичког диверзитета.Главни циљеви Европског дана језика су да информише јавност о значају учења језика,промовисање језичког и културолошког богатства Европе и подршка целоживотном учењу у оквиру школа али исто тако и ван њих.

И ове године су актив професора страног језика у сарадњи са стручним сарадником библиотекаром Мирјаном Дендић обележили Европски дан језика кроз многобројне активности .Ученице одељења М21 и Е23 (Николија Гајић,Ана Алавања,Алессија Мурина и Наталија Николић) су  израдиле мапу Европе и урадиле пано презентујући неке од најосновнијих израза  и занимљивих чињеница везаних за неке европске језике.Ученици одељења Е32 (Павловић Анђела,Шунтурлић Тамара,Миленковић Марко,Стојановић Матеја,Митић Михајло,Мршић Алекса,Ровић Михајло,Стефановић Матеја) су такође дали свој допринос изложби израдивши заставе више Европских земаља.Ученици су и кроз кратке  активности попут загонетки (одељење Е24 и ученице Селма,Селмина и Есма),затим укрштеница (одељење Е43),брзалица(М21),затим израде паноа на којима су представили по један језик и занимљивости вазаних за исти (одељење Е12) обележили овај дан и тиме покушали да својим друговима али и професорима приближе богату језичку разноликост  Европе која се мора неговати и очувати.

Биљана Рупар, председник стручног већа за стране језике у сарадњи са библиотекаром Мирјаном Дендић