Здрави стилови живота

13.11.2019.

Здрави стилови живота

У уторак, 12.11.2019. године у 12 часова у Техничкој школи у Костолцу у сарадњи са Саветовалиштем за младе Дома здравља Пожаревац,  педијатар др Невена Јацимовић Стевић одржала је презентацију о Здравим стиловима живота за ученике првог и другог разреда и ученике Дома ученика. Предавању су присуствовали помоћник директора, психолог, васпитач  и предметни наставници.

"Здравље није само одсуство болести, већ стање потпуног физичког, менталног и социјалног благостања (према дефиницији Светске здравствене организације). Не можемо бирати здравље, али можемо изабрати здрави стил живота.

Шта подразумевамо под „здраве стилове живота“? Здрави стилови живота укључују уравнотежену и здраву исхрану, довољно физичке  активности, довољно одмора и сна, те смањење стресних ситуација.

Здрави стил живота веома утиче на очување човековог здравља, односно умањује ризике за настанак бројних болести. У данашње време препозната је важност очувања здравља, односно превенције и спречавања болести. Адекватном исхраном и довољном количином физичке  активности доста  можемо утицати на смањење ризика настанка хроничних незаразних болести, као што су кардиоваскуларне болести, дијабетес и неке малигне болести.

Везано уз физичку активност, опште препоруке Светске здравствене организације за бављење физичке активности су најмање 150 минута недељно умерене физичке  активности аеробног типа, или 75 минута недељно физичке  активности високог интензитета. Kроз једну или више активности током дана може се скупити препоручена време од 30 минутафизичке  активности дневно, а додатни здравствени резултати могу се постићи већом количином физичке  активности, у зависности од  здравственог стања  појединца.

Осим исхране и физичке активности, позитиван утицај  на здравље има и боравак у природи. Покушајте што више слободног времена боравити у природи. Хоће ли то бити шетња, трчање, вожња бициклом, планинарење или рад у врту, мање је важно. Одаберите активност која вам највише одговара, чини вас задовољним, испуњеним и срећним.

У данашње време стрес је неизбежан део живота и део је наше свакодневице. Најчешће га проузрокују лоша организација времена, незадовољство послом или међуљудским односима, превелик број обавеза, емоционалан стрес те незадовољавајућа економска ситуација. Стрес може врло негативно утицати на здравље. На неке стресоре је наравно теже деловати, али  на неке свакодневне итекако можемо утицати како би нам живот био лакши.

Свако би требало да спозна  важност властите улоге и одговорности за своје здравље.

Створите позитиван став према здравим стиловима живота,  јер здравље је оно што узимамо здраво за готово, најчешће толико дуго док га не изгубимо!"

Мирјана Дендић, библиотекар