21. МАРТ СВЕТСКИ ДАН ШУМА - 22. МАРТ СВЕТСКИ ДАН ВОДА

22.03.2021.

21. МАРТ СВЕТСКИ ДАН ШУМА - 22. МАРТ СВЕТСКИ ДАН ВОДА

Наши ученици су се потрудили својим ликовним радовима и презентацијом да дочарају важност ових драгоцених природних ресурса.  Изложбу су прирпремили следећи ученици: Вељко Вучковић Е11, Анђела Павловић Е12, Алекса Митрашиновић Е13, Лазар Савић Е13, Лазар Ћирић Е13, Александар Милошевић Е13, Сања Глишић Е13, Андрија Хенц Е13, Лазар Живојиновић М12, Сандра Брковић М12, Марина Јовановић М12, Мирко Вељковић М12, Анастасија Ђорђевић М12, Стефан Павловић М12, Марио Милошевић М12, Михајло Живковић М14, Никола Миливојевић Е22, Ајша Таировски Е42, Анастасија Павловић Е42. Презентација -Милош Дичић М21, Никола Дончић М21, Петар Петровић М21. Организатори ове  актовности су : Мерима Ристић, професор биологије и Јасмина Пешић, професор географије.

Светски дан шума - датум који је установљен 1971.год. на иницијативу Европске пољопривредне конфедерације, како би се указало на значај дрвећа и истакле бројне користи шумске вегетације. Овај датум је уједно и почетак пролећа, симбола буђења природе, али и знак новог почетка и вечитог обнављања живота! Тема за 2021. год. је “ Обнова шума - пут опоравка и благостања. Сетимо се само непроцењивих шумских предела, који дишу за све нас без разлике. Колико је велики значај шумских  и водених екосистема, како у време пандемије тако и у временима без криза. Зато чувајмо ваздух, воду, биљке, дрвеће, шуме...јер чистог ваздуха никад доста.

Шуме

• Покривају 30% копно на планети
  • Дом су за 80 % свих копнених врста
  • Пружају екосистемске услуге од прочишћавања ваздуха и воде до производње хране, лекова и производа од дрвета и папира
  • Важни су апсорбери CO2, и то количине од око 2 милијарде тона
  • Велику штету наносе им суше изазване климатским променама
  • Крчење шума углавном је последица обезбеђивања простора за пољопривреду и урбанизацију
  • 1 хектар високих шума ствара 3 тоне кисеоника

ЧУВАЈМО ШУМЕ И ДИШИМО ПУНИМ ПЛУЋИМА!

Светски дан вода  усвојен је резолуцијом УН у децембру 1992.године, са циљем да укаже на њен значај и усмери пажњу на глобалну кризу вода. Тема за 2021.год. је “Вредновање воде.”  Вредност воде је много већа од цене - вода има огромну и сложену вредност за наша домаћинства, храну, културу, здравље, образовање, економију и интегритет нашег природног окружења. Без свеобухватног разумевања вишедимензионалне вредности воде, нећемо моћи да сачувамо и заштитимо овај критични ресурс за све нас.

Вода

• “ Вода је здравље - Чисте руке вам могу спасити живот”
  • “Вода је природа - Екосистеми чине срж глобалног кружења воде”
  • “Вода је урбанизација - Сваке недеље, 1 милион становника мигрира у градове”
  • “Вода је индустрија - Више воде се употреби за производњу једног аутомобила него што је потребно за пуњење једног базена за пливање”
  • “Вода је енергија - Вода и енергија су нераздвојни пријатељи”
  • “Вода је храна - За производњу 1кг. говеђег меса утроши се у просеку чак 15.500 литара воде.
  • “ Вода је равноправност - Сваког дана жене утроше милионе сати на ношење воде”

ЧУВАЈМО ВОДУ, ЈЕР ОНА ЈЕ НАША БУДУЋНОСТ!